O nás

Po desetileté odmlce „povstává z popela“ chov hovawartů v ELDORÁDO LIPÍ a staví v první řadě na potomstvu našeho psa Ozi Las Ksiezniczek – Gatyse.

Pejsky se zabývám už odmalička. Mým prvním pejskem byla pudlička Bianka, nezapomenutelně snášející veškeré mé ambice výcviku psů. Musela nahradit velkého psa, po kterém jsem vždy toužila.

Od sportovního výcviku, zvládla i základy ovčáckých prací, výchovu asistenčního psa, až po cirkusové kousky. Naštěstí malá vzrůstem, ale s velkým srdcem. Časem jsem pracovala se spoustou „externích“pejsků. Až s nástupem do prvního zaměstnání přišla konečně možnost pořídit si psa dle svých představ. Do té doby jsem pracovala hlavně s molosy a tak jsem i v této skupině chtěla vybírat. Na výstavě jsem tak doslova klopýtla o hovawarta, do té doby mě neznámého, a hned se zamilovala.

První fenku, Grenu, jsem si pořídila v roce 1996 a od té doby hovíci neopustili můj dvůr. Za 3 roky přišla druhá – Barynka, za ní první pes – celočerný Dag. Každého jsem milovala svým způsobem jinak a pro něco jiného. Všichni byli dokonalí i se svými manýry. O Daga jsem bohužel přišla v necelých 5 letech na torzi žaludku. Od té doby jsem už nikdy klidně nespala a moji psi mi spali u postele. S Dagovou smrtí jsem se nemohla dlouho vyrovnat.

V období, kdy jsem se zotavovala z jeho odchodu jsem pomohla kamarádce s fenkou, kterou odebrala z nevyhovujících podmínek. Tak se k nám dostala Oriflame GP, která u nás strávila téměř 2 roky. Vzácná fena, která se pořídila vyrovnat s nepřízní osudu a dovolím si říct, že významně „zasáhla“ do českého chovu hw. Po jejím nástupu do chovu se přestěhovala k chovatelce. Měla jsem možnost být ji celý život na blízku. Částečně bude vždy patřit mezi „moje“ psy.

V mojí smečce zase bylo místo a tak došlo na obrovský zlom v mém životě. Na Gatyse – Ozi LK, importovaného z PL a vybraného právě Orinčinou chovatelkou, mou kamarádkou a na slovo i čin vzatou odbornicí. A opravdu vybrala dobře. Gaty vyrostl v impozantního psa s výborně utvářenými znaky. Má tmavé oči, velké a těžké uši, prostorný hluboký hrudník, dobře nesený ocas a měl vždy dokonalý elegantní pohyb. To jsou jeho nejvýznamnější přednosti, kterými okouzloval ve výstavních kruzích a předává je i svému potomstvu. Jeho výstavní kariera se de fakto odehrála během dvou let. Za tu dobu získal mnoho ocenění , včetně těch nejvyšších, jako šampionáty a nebo titul Světový vítěz. I po pracovní stránce nezahálel a i když to není žádný drak, má na kontě i pár zkoušek a účastí na závodech. Od svých 5 let byl hlavně strážcem našeho Gruntu Eldorádo, pomáhal mi s výchovou mladých a převýchovou problémových psů a roky mu přibývaly, až jsme se rozhodli, že je čas, pořídit mladou krev a znovu nechat povstat z popela chov hovawartů v Eldorádo Lipí.

Rozhodla jsem se jít přímo mířenou cestou a svůj chov znovu postavit na potomcích našeho Gatyse. Konkrétně na vnucích (čkách) ve kterých se lépe prosadil, než v přímém potomstvu. Navíc jsem si vybrala k chovu fenky, které zároveň nesou i geny Orinky. Dostávám tak do svého chovu to, co považuji za nejlepší a věřím že sázím na dobrou kartu. Gaty se s našimi mlaďáky, ještě alespoň na chvíli, vrátil do výstavních kruhů a myslím, že to byl opravdový comeback. On je prostě Pan pes a je mi ctí, mít svůj chov založený právě na jeho genech.